گشت و گذاری مجازی در دهکده تاریخی کندلوس

در این مسیر بدلیل کوهستانی بودن مسیر لطفا محکم بر روی صندلی خود بنشینید ، برای سریعتر رسیدن داشتن اینترنتی پرسرعت الزامی می باشد ! در غیر اینصورت مسلماً دیر تر به مسیر خواهید رسید .


  ویلا رابط شما را به گشتی در این دهکده مجازی زیبا دعوت می نماید:براى رسیدن به كندلوس از محور كرج ـ چالوس كه به سمت چالوس حركت كنید 7 كیلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهى كجور مى رسید. در این راه فرعى پس از طى 42 كیلومتر مسیر كوهستانى به روستاى كندلوس مى رسید.  این مجموعه تفریحى و تاریخى در سال 1367 به منظور ارج نهادن به فرهنگ و هنر و سنت مردم كجور، پس از سال ها تلاش توسط مهندس «على اصغر جهانگیرى» ساخته شد. دهكده توریستى كندلوس اثرى ماندگار است كه به پشتوانه تاریخ چند هزار ساله اش این روزها در انتظار ثبت در آثار ملى ایران است. حاج میرزایدالله نظرپاك، شیخ على مقیمى كندلوسى و على اصغر جهانگیرى از جمله مشاهیر این دهكده گردشگر پذیر است.

 

على اصغر جهانگیرى، موسس مجموعه فرهنگى كندلوس درباره سابقه تاریخى كندلوس مى گوید: كندلوس كه بخشى از میخ ساز محسوب مى شود، در دامنه هاى سرسبز و كوهستانى البرز در منطقه كجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایى از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جاى داده است. به گفته او امروزه میخ ساز شامل چهار دهكده به نام هاى پیده، گیل كلا، میركلا و كندلوس است. دهكده كندلوس كه یكى از قدیمى ترین سكونت گاه هاى انسانى منطقه كجور به شمار مى رود و در دامنه هاى سلسله جبال البرز منتهى به دره زانوس واقع شده است. كندلوس شامل محله هایى به نام هاى درزى كلا، ملاكلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم سرى و سرى دله است.

جهانگیرى درباره مردم كندلوس مى گوید: مردم كندلوس خانه هایشان گلى ولى چشمه هایشان گوارا، امكاناتشان اندك اما مهربان و میهمان نواز، سوخته از آفتاب و رنج كشیده از زمانه ولى صبور و بردبارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صداى رودخانه زمزمه خواب شبانگاهشان است.
 

كار و پیشه اهالى این دهكده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و كشاورزى در تابستان بوده است و اكنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل، اهالى علاوه بر كشاورزى به خیاطى و نجارى روى آورده اند. از صنایع دستى این دهكده مى توان به بافتن جاجیم، ایزار (پارچه پشمى چارخانه دستباف) جوراب، دستكش و بلوز پشمى گلدار و نمدمالى اشاره كرد.

به گفته وى ، علاوه بر نى (نى هفت بند) كه متداول ترین آلت موسیقى كندلوس است، دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت قابل توجهى در این منطقه برخوردار است. سرنا در محل به پسپسى معروف است كه از چوب شمشاد تراشیده مى شود. مردم دهكده كندلوس به خصوص بومیان آن سفیدپوست و در بعضى موارد بور و چشم آبى هستند. اهالى كندلوس مردمانى مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتى را بى پاسخ نمى گذارند. در این دهكده گدا وجود ندارد مردم عموماً قانع اند و پرتلاش. با آن كه 9 ماه از سال اكثر خانه ها خالى از سكنه است و درهاى همه منازل همه باز است، هرگز سرقت، قتل و جنایت در این دهكده صورت نگرفته است. در این دهكده به ندرت شنیده شده است كه زنى طلاق گرفته باشد. زنان بیشتر از مردان براى تامین هزینه زندگى و خانواده تلاش مى كنند. آسیاب كردن گندم، سفید كردن خانه، شكستن هیزم براى تنور، دوشیدن گاو، جالیزكارى، كاشتن سبزى خوردن ازجمله وظایف قطعى یك زن كندلوسى به شمار مى رود.

 

تنها 15 دقیقه پیاده روى از میان كوچه هاى باریك و سنگفرش روستا كافى است تا به موزه برسید. البته خانه هاى روستاى كندلوس همچون بسیارى از روستاهاى تاریخى مثل ابیانه كاشان به قدرى زیباست كه طبیعتاً زمان رسیدن شما را به موزه طولانى تر مى كند. در این موزه انواع سفالینه، ظروف چینى، اسناد، كتب خطى، زیورآلات، عینك، تفنگ هاى قدیمى و... از دوران صفویه تا معاصر یافت مى شود. آثار این موزه همگى كلكسیون شخصى على اصغر جهانگیرى است. به گفته جهانگیرى، او از آغاز كودكى به جمع كردن اشیاى قدیمى علاقه داشته و یكى از سرگرمى هایش خرید اشیاى قدیمى از پیرها و قدیمى ترها در این روستا و روستاهاى اطراف بوده است.

بناى اصلى موزه 2 طبقه است كه در هر طبقه 3 اتاق قرار دارد و در ویترین هاى آن آثار و اشیاى مختلفى به نمایش درآمده است. در این موزه صداى گویایى مرتب در حال پخش است كه درباره آثار موزه توضیح مى دهد. این نواركاست در هر كدام از بخش ها و اتاق هاى موزه به طور مجزا پخش و توضیحات مربوط به همان قسمت را مى دهد. ورودیه موزه هزار تومان است كه به نظر ناچیز مى رسد و چون این مجموعه یك مجموعه شخصى است و از كمك هاى دولتى بى بهره است، لذا كفاف هزینه هاى جارى موزه، مثل حقوق پرسنل، آب، برق، فضاى سبز و... را نمى كند.